Hrad Hukvaldy

Hrad Hukvaldy je jedním z největších hradů na Moravě, byl založen koncem 13.století a nachází se na kopci Hradní vrch, v nadmořské výšce 500 metrů.Hrad byl zvětšován a zdokonalován po dobu pěti století. Hrad měří po obvodu 800m.

Při vstupu na hrad, druhou bránou, je na levé straně vyhlídka, další vyhlídku najdete na pravé straně v osmiboké věži, poblíž kaple sv.Ondřeje-která je nejzachovalejší stavbou na hradě. V této kulatině se často pořádají koncerty, divadelní představení i svatby.Pod pódiem jsou šatny,které byly zbudovány z vězení,v kterém byli vězněni nevolníci z Hukvaldského panství.V minulosti,zde byly nalezeny i okovy,kterými byli vězni přikováni ke zdi. V prostoru za třetí hradní bránou vlevo ,se v době třicetileté války, nacházel hřbitov.Třetí, nejvyšší, vyhlídku hradu najdete v hradním paláci, ke kterému se dostanete přes most nad příkopem. Tento most byl původně padací. Z této vyhlídky je za ideálního počasí, krásný výhled do okolí hukvaldského hradu.V hradním paláci stojí za zhlédnutí rozsáhlé hradní sklepení.V hradním paláci, se nacházelo také kněžské vězení.Jsou zde také vidět zbytky původní kaple. Na konci hradu se nachází studna, která má mít hloubku 176 m. Poblíž studny, na bastionu vlevo, je dřevěný deštník, který se stal oblíbeným místem hudebního skladatele Leoše Janáčka.Na druhém bastionu, na kterém roste stará borovice, se nacházela prachárna.

Akce Hukvaldy.

Na hradě se pořádá během turistické sezony spousta akcí, jako koncerty, divadla, vystoupení skupin historického šermu, akce pro děti, noční prohlídky a další. Největší atrakcí, která bývá o prázdninách, je dobývaní hradu. Oblíbená jsou také strašidla na hradě Hukvaldy. Na hradě je také každoročně tradiční Ondřejská pouť.

Hrad si můžete prohlédnout sami, nebo pokud Vás zajímá i jeho historie, můžete si jej prohlédnout i s průvodcem.

Upozornění : Akce, vstupné, otevírací dobu hradu najdete na oficiálních stránkách hradu.