Hukvaldy obora

Pokud se při výletu na Hukvaldy rozhodnete zhlédnout známý hrad, musíte se u vstupu do obory rozhodnout, kterou cestou se na něj vydáte. Obě cesty na hrad vedou přes tzv. hukvaldskou oboru. Na hrad je ideální se vydat po asfaltové silnici, cesta trvá asi 30 minut. Při cestě po této silnici,si můžete prohlédnout pomník Lišky Bystroušky a za prudkou levotočivou zatáčkou, je asi 100 m dlouhý úsek s nejstrmějším stoupáním,kde se nachází skupina sedmi unikátních chráněných buků,jejich zvláštností jsou kořeny na povrchu.V této levotočivé zatáčce je odbočka na úzkou kamenitou cestu, jedná se o původní cestu na hrad a z této strany, byl hrad také nejčastěji dobýván.

Druhou, kratší cestu na hrad Hukvaldy, můžete projít při cestě zpět. Dolů se lze po této cestě dostat asi za 10 minut, ovšem tato cesta se moc nehodí na vycházku například s kočárkem, je totiž dosti prudká a kamenitá.

Pokud nechcete při Vašem výletu navštívit hrad, ale chcete si prohlédnout oboru, tak se můžete vydat, rovněž po asfaltové silnici směrem ku hradu a u památníku Lišky Bystroušky, který je byl vybudován na památku prvního provedení stejnojmenné opery Leoše Janáčka, se vydat rovně. Tato cesta Vás dovede na konec hukvaldské obory. Je to od Lišky Bystroušky asi 2 km a celá trasa výletu vede po asfaltové silnici. Na této trase si můžete prohlédnout amfiteátr, loveckou chatu Hubertku, hukvaldské polesí, které se zachovalo z dob původního arcibiskupství, a na konci obory ,vlevo,je ohrada s divokými prasaty. V oboře můžete zahlédnout stáda daňků, muflonů a pokud budete mít štěstí, tak i bažanty královské.V budoucnu se uvažuje o chovu jelenů. Ideální doba k návštěvě je květen, kdy kvetou kaštany. Obora je otevřena celoročně, bez omezení. Do obory můžete i se psem.